ועידת התביעות
Claims Conference

 הפרויקט לתיעוד בעל פה בנושא השואה


קטלוג המדור


גורל יהודי בילורוסיה במלחמת העולם השנייה (פרויקטים 51 ו223)

פרויקט זה מתאר את חייהם של יהודי ביילורוסיה בתקופת הכיבוש הנאצי: יחסה של האוכלוסייה כלפי היהודים; הקהילה היהודית בגטו מינסק ומחוצה לה; שיטות להצלת יהודים; מחנות הפרטיזנים; יחס הפרטיזנים לפרטיזנים היהודים שישבו עימם. הראיונות כוללים הערכה לגבי תפקיד היהודים בלחימה נגד הנאצים.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

הבריחה (פרויקט 4)

פרויקט מחקר העוסק בבריחה ההמונית של יהודים ממזרח אירופה למרכז ומערב אירופה, וההשלכות הפוליטיות של בריחה זו. ארגון מסלולים מחתרתיים, שדרכם הועברו מספר רב של יהודים למרכזי עקורים באירופה ועליה ב' לפלשתינה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

ההתנגדות היהודית בגטו ביאליסטוק (פרויקט 110)

ראיונות עם חלוצי תנועות הנוער בגטו ביאליסטוק בנוגע לאירועים שקדמו להתקוממות בגטו ותפקיד של מרדכי טננבאום באירועים אלו. ד"ר שרה בנדר היא מרצה בכירה במחלקה להיסטוריה יהודית באוניברסיטת חיפה וחוקרת ביד ושם. המחקר שלה מתעסק בחסידי אומות העולם וביהודי פולין בין שתי מלחמות העולם. היא עורכת-שותפה בכתב העת האקדמי 'דפים'-מחקרים על השואה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

העלייה הבלתי לגאלית מאיטליה וצרפת, 1945-1948 (פרויקט 43)

בתקופה שלאחר השואה ניסו מעל 100,000 פליטים יהודים להיכנס לישראל בדרכים בלתי לגאליות למרות הגבלות העלייה של הבריטים. בין השנים 1945-1948 אורגנו 66 הפלגות לא חוקיות מנמלים שונים באגן הים התיכון בעיקר מצרפת ואיטליה. הבריטים עצרו מעל חצי מההפלגות שעשו דרכם לחופי ישראל וכלאו את הפליטים במחנות בעתלית, קפריסין ומאוריציוס. רוב הפליטים היהודים היגרו לישראל אחרי הקמת המדינה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

הצלת יהודי ברית המועצות דרך טהרן (פרויקט 170)

הפרויקט זה מכיל רשמים של חברי "הישוב" שהיו מעורבים במאמצים להציל יהודים מאירופה הנאצית דרך טהרן באיראן. הפרויקט מתאר שליחת חבילות לפליטים יהודים בברית המועצות; דן ב"ילדי טהרן", בארגון של משרד ארץ-ישראל בטהרן ובפעילות של הג'וינט.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

הצלת יהודים דרך ספרד ופורטוגל (פרויקט 1)

הפרויקט מתייחס לתפקידם של מדינות חצי האי האיברי בהצלת יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. הפרויקט בוחן את האפשרויות האובייקטיביות של ספרד ופורטוגל להצלת יהודים ובאיזה מידה השתמשו מדינות חצי האי האיברי, בעידוד בני בריתם, באפשרויות אלו והאם נעשה ניסיון להגדיל את אפשרויות ההצלה. הפרויקט מתעסק גם בפעילותם של הארגונים היהודיים בספרד ופורטוגל ובפעילויות המאורגנות של תנועות המחתרת היהודית בצרפת והולנד.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

הצלת ילדים יהודיים בהונגריה (פרויקט 176)

הצלת ילדים יהודים בהונגריה משנת 1944 עד השחרור. פרויקט זה מתאר את פועלם של תנועות נוער יהודיות וארגונים וולונטאריים בהצלת ילדים מהונגריה, ובוחן את הקשרים עם ארגונים לא יהודיים ואת תפקידם בפעולות ההצלה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

התנועה הציונית ברומניה בימי מלחמת העולם השניה (פרויקט 173)

פרויקט זה הוא חלק מפרויקט מחקר בנושא התנועה הציונית ברומניה בין השנים 1933-1944. המרואיינים כוללים מנהיגים ציונים, חברים במחתרת החלוצית ואקטיביסטים שפעלו להצלת יהודים מרומניה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

חיי תרבות וחנוך בטרזינשטט (פרויקט 34)

פרויקט זה סוקר את פעילותן של מורים, מנהיגי תנועות נוער ואומנים בגטו טרזינשטט ואת הפעילויות שהיו בבלוק הילדים במחנה המשפחה באושוויץ. הפרויקט מציג את חיי התרבות המגוונים שהתפתחו בגטו. אחד ההיבטים החשובים בפרויקט הוא התפיסה המיוחדת של משמעות החינוך בקרב אלו שלימדו את הילדים בטרזינשטט ובאושוויץ.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהדות איטליה בתקופת השואה (פרויקט 96)

מטרת הפרויקט לבחון את הצלת היהודים באיטליה בתקופת השואה ע"י איטלקים, במיוחד ע"י הכמורה. בנוגע לכמורה, השאלה המרכזית היא האם הם עסקו בהצלת יהודים מיוזמתם או שהונחו לעשות זאת ע"י ההיררכיה הכנסייתית.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודי גרמניה, 1933-1945 (פרויקט 175)

פרויקט זה בוחן את יהדות גרמניה תחת השלטון הנאצי בשנות ה-30 ואת ההגירה היהודית לארץ ישראל. הוא בוחן את התגובה היהודית לרדיפות, ארגונים שונים, שינויי עמדות, קשרים עם ארצות זרות והגירה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודי יוון לפני, אחרי ובזמן השואה (פרויקט 146)

ראיונות אלו, שנעשו ביוון ובישראל, בוחנים את הקהילה היהודית ביוון בשנות ה-30 ואת גורלה בתקופת הכיבוש הנאצי. המרואיינים מייצגים את הקהילה היהודית באתונה וסלוניקי וכן את הקהילות הקטנות יותר ביוון.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים בתנועה הפרטיזנית ביוגוסלביה במהלך מלחמת העולם השנייה (פרויקט 64)

קובץ ראיונות זה מתאר את השתלבות היהודים בתוך התנועה הפרטיזנית ביוגוסלביה ובוחן אם סבלו מאנטישמיות. הפרויקט מתמקד בניסיון הכושל להקים יחידה פרטיזנית-יהודית עצמאית ודן בגורל יהדות יוגוסלביה בשואה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים בארצות הבלטיות במלחמת עולם השנייה (פרויקט 12)

מתמקד בהשתתפות יהודים ביחידות לטביות וליטאיות של הצבא האדום ובפרטיזנים, ובהתנגדות בגטאות.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים בלגים שפעלו במחתרת בזמן מלחמת העולם השנייה. הצלת ילדים יהודים מאוסטריה וגרמניה וקליטתם במערב אירופה (פרויקט 27)

יהודים במחתרת הבלגית: ראיונות עם יהודים שפעלו במחתרת הבלגית בזמן מלחמת העולם השנייה, בדגש על: קשרים אישיים עם תנועת המחתרות, פעילות המועצה היהודית בבלגיה, הקמת 'הארגון להגנת היהודים' ה- Comité de Défense des Juifs or CDJ מימון הפעילות, התקשורת והתעמולה המחתרתית, קשרים עם ארגונים יהודיים אחרים, קשרים עם הרשויות ויחס הכנסייה אליהם. ראיונות עם האנשים שארגנו את מבצעי ההצלה. הפרויקט מתעסק גם בתהליך קליטת הילדים בארצות המאמצות .
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים בלוב (פרויקט 187)

הפרוי'קט מטפל בחינוך יהודי בטריפולי ובקליטת סטודנטים יהודיים במערכת החינוך המקומי, כאשר נמשכך החינוך הדתי מסורתי בתוך המועדונים היהודיים, כמו בן-יהודה והתקווה שהיו נתמכים ע"י הקהילה היהודית. רבנים שימשו כמורים ושופטים. הראיונות דנים גם בפעילויות של תנועות הנוער הציוניות ותרומתן לעליה בסוף מלחמת העולם השנייה תוך שיתוף פעולה עם שליחים מישראל.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים בצבא הצ'כי (פרויקט 72)

פרויקט זה מתאר את השתתפותם של יהודים מתנדבים בלחימה בצבא צ'כוסלובקיה בברית המועצות, המזרח התיכון, צרפת ואנגליה ובמרד הלאומי בסלובקיה במהלך מלחמת העולם השנייה. רוב המרואיינים היו קצינים שלחמו בקרבות.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים מאזורים שסופחו לברית המועצות במלחמת העולם השנייה (פרויקט 101)

האזורים שסופחו כוללים: אסטוניה, לאטביה, ליטא, מזרח פולין, צפון בוקובינה ובסרביה בשנים 1939-1941. בין המרואיינים אפשר למצוא דמויות מרכזיות באדמיניסטרציה וכן יהודים שהיו פעילים בחיים הקהילתיים, בחינוך, תרבות, פוליטיקה ודת.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים ממחנות עבודה הונגרים שנפלו בשבי הסובייטי במלחמת העולם השנייה (פרויקט 141)

ראיונות אלו דנים בנסיבות סביב מעצר יהודים מגדודי עבודה הונגרים על ידי הסובייטים, התנאים במחנות הסובייטים ויחסם לשבויים.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים שנולדו במדינות דוברות גרמניות ("יקים") - 50/60 שנים לאחר עלייתם (פרויקט 234)

40 ראיונות נבחרים אלו מבוססים על פרויקט שמכיל כמעט 200 ראיונות עם עולים יהודים שנולדו בגרמניה ואוסטריה (חלקם גם נולדו בפולין, צ'כוסלובקיה ורומניה). אף שעולים אלו נטמעו היטב בתרבות הישראלית, הם שמרו על השפה הגרמנית אשר אפיינה את מעמד המשכילים. הנושאים המרכזיים כוללים את עברם באירופה, ניסיונותיהם עם אנטישמיות, סיבותיהם לעלייה, זהותם התרבותית והלשונית אז והיום, וגישתם לגרמניה ואוסטריה של היום. יוזמת הפרויקט היא פרופ' אנה בטן (איכשטאט/ זלצבורג), בסיוע ד"ר כריסטין הקר (בולוניה) וד"ר מרים די-נור (ירושלים). הראיונות עברו תהליך דיגיטציה במכון לשפה הגרמנית (מנהיים). המממנים העיקריים היו הקרן הגרמנית למחקר, האוניברסיטה הקתולית של איכשטאט ואוניברסיטת זלצבורג. אוניברסיטת זלצבורג מימנה טיול בשנת 1998, במהלכו ערכו המשתתפים 22 ראיונות.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

ילדים ניצולים שעלו ארצה (פרויקט 241)

אוסף ראיונות זה בוצע כחלק ממחקר שנעשה לשם קבלת תואר דוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים, מכון אברהם הרמן ליהדות זמננו. כל המרואיינים גרים בישראל ושרדו את השואה כילדים. רוב הראיונות נעשו בביתם של המרואיינים. הראיונות התבססו על גישה של סיפור חיים שבו המרואיינים התבקשו לתאר את סיפור חייהם. הראיונות לא היו מובנים ומשך הראיון נע בין שעה לשלוש שעות. הדוקטורט פורסם כספר שכותרתו: Finding their Voice: Life Stories of Child Survivors of the Holocaust in Israel (Sussex Academic Press,2005).
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

מחנות הכפיה תחת שלטון הנאצים בטוניס (פרויקטים 36 ו154)

במהלך ששת חודשי הכיבוש הנאצי בתוניסיה (נובמבר 1942- מאי 1943) נשלחו כל היהודים התוניסאים בגילאי 18-28 למחנות עבודה בכפייה. הפרויקט מתאר את החיים במחנות אלו.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

מחתרות יהודיות בסלובקיה (פרויקט 8)

פרויקט מחקר האוסף מידע לגבי פעילויות מחתרות יהודיות בסלובקיה במלחמת העולם השנייה. המרואיינים כוללים חברים מתנועות המחתרת היהודיות ובכירים מהקהילה היהודית בסלובקיה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

ניצולי שואה בארה"ב (פרויקט 84)

ראיונות עם ניצולי שואה החיים בארה"ב המציגים מתווה ביוגרפי של חוויית השואה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

עריקי צבא אנדרס בארץ (פרויקט 220)

בעקבות הסכם שנחתם באוגוסט 1941 בין הממשלה הפולנית הגולה ליוסף סטאלין נקבע שכל האזרחים הפולנים בברית המועצות יוכלו להגיש מועמדות ליחידה הצבאית שהוקמה על ידי הגנרל ולדיסלב אנדרס. אלפי יהודים הצטרפו ליחידה ורבים מהם ערקו ממנה בין השנים 1942-1944 בזמן שהצבא חנה באיראן, עיראק וארץ ישראל. פרויקט זה בוחן את המניעים לעריקה, מתי ואיך הם ערקו, יחסו של הישוב בארץ לעריקים, קליטתם בישוב והשתלבותם בבריגאדה היהודית ובצבא הגנה לישראל.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

פדיון ילדים יהודים מידי פולנים לאחר מלחמת העולם השנייה (פרויקט 68)

בתקופת השואה ילדים יהודים רבים הוחבאו וניצלו על ידי יחידים ומוסדות קתוליים בפולין. לאחר המלחמה יצאו ארגונים יהודיים ויחידים בחיפוש אחר הילדים כדי להחזיר אותם ליהדותם. ראיונות אלו מתארים את חיי הילדים במחבוא, החיפוש אחריהם לאחר המלחמה והבעיות והשיטות שהשתמשו בהן להחזיר את הילדים.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

פעילות ציונית בברית המועצות בשנות ה-30 וה-40 (פרויקט 129)

למרות שפעילות ציונית הוצאה מחוץ לחוק בברית המועצות, היא המשיכה להתקיים ורבים מפעיליה הוענשו בכליאה והגליה. בראיונות אלו פעילים ציוניים שנשפטו ונענשו בשנים 1930-1940 מספרים על חוויותיהם לאחר שבסופו של דבר עלו ארצה בשנות ה-70. ראיונות אלו נעשו בשיתוף עם המרכז לחקר ותיעוד יהדות מזרח אירופה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

קינדרטרנספורט - פרויקט תיעוד (פרויקט 265)

הקינדרטרנספורט הייתה תוכנית הצלה מאורגנת שפעלה בתשעת החודשים שקדמו לפרוץ מלחמת העולם השנייה. בריטניה קלטה כמעט 10,000 ילדים יהודים מגרמניה, אוסטריה, צ'כיה, פולין ומהעיר החופשית דנציג. בשנות ה-90 איגוד הקינדרטרנספורט תיעד בראיונות וידאו את הילדים ואת האנשים שהצילו אותם. האיגוד אסף תמונות, מסמכים וממורביליה לשימוש עתידי של חוקרים והיסטוריונים. המרואיינים מדברים על חיי המשפחה והבית לפני עליית היטלר לשלטון, החלטת הוריהם לשלוח אותם על רכבת הקינדרטרנספורט, המסע לאנגליה, ההתנסויות והחוויות באנגליה וחייהם לאחר השואה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

קציני דת יהודים בצבא ארה"ב (פרויקט 119)

לקציני דת יהודים ששירתו בצבא ארה"ב היה תפקיד מרכזי בשיקום יהדות אירופה לאחר השואה. הם סייעו בשחרור מחנות ריכוז ומחנות עקורים, היוו אנשי קשר בין הצבא לפליטים ושיתפו פעולה עם הבריגדה היהודית.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

שואה – ראיונות אישיים (פרויקט 160)

ניצולי שואה מספרים על חוויותיהם ואיך הם ניצלו.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

תנועת ההתנגדות בגטו קרקוב (פרויקט 188)

ראיונות עם אנשים שפעלו בקרקוב בזמן הכיבוש הנאצי רובם חברי מחתרת לשעבר. פרויקט זה עוסק בשני ארגונים מחתרתיים "עקיבא" ו"החלוץ הלוחם", ובקשריהם עם המפלגה הקומוניסטית הפולנית ועם הארגון היהודי הלוחם בוורשה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 
Oral History Department The Hebrew University of Jerusalem