ועידת התביעות
Claims Conference

 הפרויקט לתיעוד בעל פה בנושא רומניה


קטלוג המדור


בריחה ועליה ב'

לאחר השואה, אלפי ניצולים הוברחו בחשאי דרך מזרח ומרכז אירופה אל נמלי הים התיכון ומשם ניסו להפליג לפלשתינה, למרות המצור הבריטי. רומניה שימשה כציר מרכזי בהפלגות הללו וספינות רבות העפילו דרך קונסטנצה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

בתיי ספר יהודיים בטרנסילבניה בין שתי מלחמות העולם

עם הסיפוח של טרנסילבניה לרומניה בשנת 1918, בתי הספר היהודיים, קיבלו מעמד חדש במערכת החינוך הכללית, רשת רחבה של בתי ספר יסודיים ותיכונים ליהודים הוקמו. פרוייקט זה עוסק במאבק לקביעת והשרשת שפת ההוראה (עברית, הונגרית או רומנית), הפרויקט מציג את הקשרים בין בתי הספר לקהילה, בעיות חינוך פנימיות, היחס של הרשויות לבתי הספר היהודים, ואת המאבק הפוליטי לקבלת זכויות.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

הגירה לא חוקית מרומניה

פרוייקט זה, בוחן את ההגירה הלא חוקית מרומניה ואת היחסים עם הממשל הרומני בין השנים 1942-1949. נעשת השוואה בין הרביזיוניסטים לבין הנהגת ההגנה של העליה. בפרוייקט זה מדובר גם על המימון של עליה ב'.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

ההגירה היהודית מרומניה לדרום אמריקה

לאחר שהמלך הרומני מיכאל אולץ להיתפטר בדצמבר 1947, והכריזו על הרפובליקה העממית של רומניה, רוב ניצולי השואה של רומניה עזבו את המדינה. רבים מהם היגרו לקובה, מקסיקו וונצואלה. בראיונות אלו, המהגרים וילדיהם מדברים על שילובם בקהילות הללו.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

העולים מרומניה וצאצאיהם בארץ

לעליית יהודי רומניה לארץ יש היסטוריה ארוכה. יהודי רומניה סייעו להקים את המושבות הראשונות: זכרון יעקב, ראש פינה וראשון לציון. בשנות ה-40, הממשל הרומני האנטישמי עודד את האוכלוסיה היהודית לעשות עליה, כפיתרון לבעיית היהודים במדינה. לאחר ההשתלטות הקומוניסטית בשנת 1947, אלפי ניצולי שואה עלו לארץ. בישראל, יהודים ממוצא רומני השתלבו בהצלחה בחברה, הם משפיעים בתחומים רבים ואף הקימו את העיר ירוחם. פרוייקט זה כולל גם ראיונות עם דור ראשון ושני של יהודים גרמנים יקים, אשר נישאו או היו צאצאים של יהודים רומנים שעלו במהלך גל העלייה החמישי בשנת 1930.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

התנועה הציונית ברומניה בימי מלחמת העולם השניה

פרויקט זה הוא חלק מפרויקט מחקר בנושא התנועה הציונית ברומניה בין השנים 1933-1944. המרואיינים כוללים מנהיגים ציונים, חברים במחתרת החלוצית ואקטיביסטים שפעלו להצלת יהודים מרומניה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודי ברית המועצות בימי מלחמת העולם השנייה

בחודשי יוני ויולי של שנת 1940, כבש הצבא האדום את האזורים הרומניים, בסרביה ובוקובינה. בראיונות אלו, ניצולי השואה מדברים על החוויות האישיות שלהם בעקבות הכיבוש הסובייטי. ראיונות אלו, כוללים בתוכם גם ראיונות עם יהודים מברית המועצות אשר עברו את הגבול לשטח הרומני, או אשר עבדו כשליחים ברומניה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

יהודים רומנים ממחנות העבודה בהונגריה, אשר נלחמו ביחידות הפולניות והצ'כוסלובקיות, או הצטרפו לפרטיזנים היגוסלבים במלחמת העולם השנייה

ראיונות אלו עוסקים בעיקר ביהודים רומנים אשר לחמו בצבא הפולני, ביחידות הצבא הצ'כי או יחד עם הפרטיזנים היגוסלבים. בנוסף, קיימים מספר ראיונות עם ניצולים אשר נלקחו למחנות עבודה הונגרים בשבי הסובייטי.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 

ראיונות אישיים

פרוייקט זה הוא סדרה של ראיונות אשר נלקחו מפרוייקטים שונים, הקשורים לתחושות ולחוויות של יהודי רומניה בזמן השואה ולאחריה.
לצפייה בפרוייקט, לחץ כאן

 
 
Oral History Department The Hebrew University of Jerusalem