סרטים דוקומנטרים

דוא

עדים וחינוך

במחצית 2007 יזם המרכז למולטימדיה פרויקט של "עדות מצולמת", אשר תכליתו לתעד ניצולי שואה במקום המעשה, כך שגם לאחר שיכלה הדור תהיה לנו האפשרות ללמד ולחנך באמצעות עדויות. עד כה, בשיתוף פעולה עם יד ושם, הופקו 10 סרטים שתורגמו למספר שפות, שודרו בערוצי הטלוויזיה המובילים, משמשים להוראת השואה בשוטף ומהווים מסמך שישמר לדורות.

 לצפייה באיכות גבוהה: מומלץ ללחוץ על גלגל השיניים שנמצא בתחתית הסרטון, על מנת לצפות באיכות HD. ניתן לבחור ב-720p או ב-1080p.

hd-settings

"יהי זכרך אהבה"

סיפורו של עובדיה ברוך
ovadia

במרס 1943 , בהיותו בן עשרים, גורש עובדיה ברוך עם כל משפחתו מסלוניקי לאושוויץ. עם הגיעם לאושוויץ נשלחה משפחתו הענפה לתאי הגזים. במשך חודשים ארוכים נלחם עובדיה על חייו עד לשחרורו במאי 1945 ממאוטהאוזן. במהלך שהותו באושוויץ פגש עובדיה את עליזה צרפתי, צעירה יהודייה מסלוניקי ונרקם ביניהם סיפור אהבה מיוחד ומרגש תחת תנאים בלתי אנושיים. סרט ייחודי ומרתק זה מספר את סיפור הישרדותם ואהבתם של עובדיה ועליזה באושוויץ, את פגישתם הפלאית לאחר השואה ואת הבית שהקימו יחדיו בישראל.
הסרט הופק בשיתוף המרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
DVD ישראל, 47 דקות

לצפייה בקטע מהסרט | לרכישה

"היא היתה שם והיא סיפרה לי"

סיפורה של חנה בר ישע
hana

בראשית קיץ 1944 בהיותה בת שתים-עשרה, גורשה חנה בר יש"ע יחד עם משפחתה הענפה מהונגריה לאושוויץ. במהלך הסלקציה נשלחה מרבית משפחתה לתאי הגזים וחנה נכלאה במחנה אושוויץ-בירקנאו כאסירה, יחד עם אמה ודודותיה.
סרט מיוחד ומרגש זה מתאר את סיפור חייה של חנה מימי ילדותה בעיר אונגוואר ועד לעלייתה לארץ ישראל, הקמת משפחתה ועבודתה רבת השנים במערכת החינוך הישראלית.
הסרט משרטט באופן נוגע ללב את קורותיה של ילדה בת שתים-עשרה במחנה, כפי שהם משתקפים בעיניה של אשת חינוך בכירה במדינת ישראל.
הסרט הופק בשיתוף המרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
DVD ישראל, 49 דקות

לצפייה בקטע מהסרט | לרכישה

“בשבילך יפתחו השמיים“

סיפורה של מלכה רוזנטל
malka

הסרט מציג את קורותיה של קהילת סטניסלבוב שבגליציה המזרחית, דרך סיפורה של מלכה רוזנטל. מלכה רוזנטל נולדה בשנת 1934 בסטניסלבוב. בת בכורה למשפחה משכילה ואמידה. במהלך שנות הכיבוש הגרמני איבדה מלכה את אחיה הקטן ואת אמה. אביה הצטרף לפרטיזנים ומלכה נמסרה למשפחה פולנית שהחביאה אותה במשך שנה וחצי בחבית מתחת לאדמה. לאחר השחרור היא הייתה בין הניצולים שהפליגו על סיפון אניית המפעילים "אקסודוס" ובסופו של דבר, עלתה ארצה בשנת 1948. מלכה בנתה את חייה מחדש בעבודה, חינוך ובעיקר בהקמת משפחה. סיפור חייה המרגש תורגם לשפות רבות והוא מוצג בספרי ילדים ובהצגות תיאטרון.
הסרט הופק על-ידי בית הספר המרכזי להוראת השואה, יד ושם, והמרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
הסרט הופק בתמיכת קרן משפחת אדלסון וועידת התביעות נגד גרמניה.
הסרט קיים בעברית ומתורגם לאנגלית, ספרדית, גרמנית, רוסית וצרפתית.
DVD

ישראל, 54 דקות

לצפייה בקטע מהסרט | לרכישה

“לודז' שלי אינה קיימת“

סיפורו של יוסף נויהאוז
noihauz

הסרט מציג את קורותיה של קהילת יהודי לודז' דרך סיפורו של יוסף נויהאוז. יוסף נולד בשנת 1924 בעיר לודז', פולין, להוריו טובה וצבי הרש, אח בכור לסופיה. בחודש מאי 1940, הוא גורש יחד משפחתו לגטו לודז' שם היו ארבע שנים עד לגירושם למחנה אושוויץ-בירקנאו. כל משפחתו של יוסף נרצחה במחנה. יוסף שרד את אושוויץ והיה כלוא במספר מחנות אחרים. בתום המלחמה הוא נותר לבדו. בשנת 1946 עלה יוסף לבדו לארץ ישראל, לחם במלחמת השחרור, ובמלחמות ישראל, שיקם את חייו והקים משפחה חדשה. סרט מרגש זה מתעד את הצמתים המרכזיים בסיפור חייו של יוסף, את בחירתו העיקשת בחיים ואת חלקו בתקומת מדינת ישראל.
הסרט הופק על-ידי בית הספר המרכזי להוראת השואה, יד ושם, והמרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
הסרט הופק בתמיכת קרן משפחת אדלסון וועידת התביעות נגד גרמניה.
הסרט קיים בעברית ומתורגם לאנגלית, ספרדית, גרמנית, רוסית וצרפתית.
DVD ישראל, 41 דקות

לצפייה בקטע מהסרט | לרכישה

"החפץ בחיים"

סיפורו של אברהם אביאל
aviel

אברהם אביאל (ליפקונסקי), נולד בשנת 1929 בכפר דוגאלישוק שבפולין דאז. כשהיה בן 13, בעשרה במאי 1942, הובל אברהם עם בני משפחתו לבור המוות בבית הקברות היהודי בראדון. אמו ואחיו, יקותיאל, נרצחו, ואברהם הצליח להימלט עם אחיו הגדול פנחס, שנרצח מאוחר יותר לנגד עיניו. באביב 1943 הצטרף אברהם לפרטיזנים. לאחר השחרור, יתום מכל משפחתו, הפליג לארץ ישראל באניית המעפילים "כתריאל יפה" שנתפסה על ידי הבריטים, וגורשה לקפריסין. אברהם עלה ארצה בסוף דצמבר 1946, והתגייס לפלמ"ח באביב 1948. הוא העיד במשפט אייכמן וגולל בעדותו את פרשת חיסול יהודי ראדון והסביבה, כמייצג את סיפורם הטרגי של יהודי ביילרוס. אברהם נשוי לאילה ליברמן. לזוג שלושה ילדים ונכדים.
הופק על ידי בית הספר המרכזי להוראת השואה, יד ושם והמרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים. מיועד לתלמידי החטיבה העליונה, למחנכים וסטודנטים. הסרט הופק בתמיכת קרן משפחת אדלסון וועידת התביעות נגד גרמניה.
DVD ישראל 2010, 57 דקות

לרכישה

"דָּבָר לי אֵלֶיךָ"

סיפורו של ישראל אבירם
aviram

ישראל אבירם (קליסקי) נולד בשנת 1926 בעיר לודז' שבפולין. בהיותו בן 13 פרצה מלחמת העולם השנייה. בשנת 1940 גורשו ישראל ומשפחתו לגטו, שם הצטרף לתנועת הנוער הציונית. באוגוסט 1944 נשלח ישראל למחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו. במחנה נרצחה אמו ואחותו נשלחה למחנה עבודה. ישראל ואביו הועברו למחנה יבוז'נו, שם עבדו בכריית פחם. בינואר 1945 שוחררו במחנה בלכהאמר. בתום חודשים של נדודים בין ארצות אירופה השונות ולאחר שהתאחדו עם אחותו הניה, הגיעו השלושה במסגרת קיבוץ "בוני הנגב" לנמל לה-ספציה שבאיטליה. בשנת 1946 עלו ארצה באוניית דב הוז, והיו בין מקימי קיבוץ רמות-מנשה. לישראל שלושה ילדים ותשעה נכדים.
הופק על ידי בית הספר המרכזי להוראת השואה, יד ושם והמרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים. מיועד לתלמידי החטיבה העליונה, למחנכים וסטודנטים. הסרט הופק בתמיכת קרן משפחת אדלסון וועידת התביעות נגד גרמניה.
DVD ישראל 2010, 57 דקות

לרכישה

"אדם ללא מולדת"

סיפורו של אגי לויזון
egi

אגי (ארנסט גינתר) לויזון נולד בשנת 1924 בעיר ברסלאו, שבגרמניה (היום ורוצלב, פולין). עם עליית הנאצים לשלטון חוותה המשפחה על בשרה את תהליך הדרתה של יהדות גרמניה מהחברה הגרמנית עד לאיבוד זכויותיה האזרחיות. בשנת 1935 פוטר אבי המשפחה ממקום עבודתו ומצבם הכלכלי הלך והחריף, בנוסף, נאלץ אגי לעזוב את בית הספר שבו למד ולעבור לבית ספר יהודי וחווה התנכלויות אלימות ברחוב מצד נערים גרמנים. בעקבות אירועי "ליל הבדולח" הצטרף אגי לחוות הכשרה חקלאית של "עליית הנוער" בכוונה להגיע לארץ ישראל. בנובמבר 1939 עזב עם חבריו להכשרה את גרמניה לדנמרק. בדנמרק עבד אגי בחווה החקלאית של משפחת סנדרגורד (Sondergars) שאימצה אותו כבן. באוקטובר 1943 נתפס אגי על ידי הגרמנים ויחד עם כחמש מאות יהודים נוספים נשלח ברכבת לגטו טרזיינשטט. בגטו עבד אגי, בין היתר, בסלילת כבישים, בפריקת חצץ מקרונות רכבת ובעבודה חקלאית. בחמישה-עשר באפריל 1945 הועבר אגי מטרזיינשטט לשבדיה יחד עם עוד כארבע מאות יהודים ממגורשי דנמרק על-ידי הצלב האדום השבדי. עם תום המלחמה חזר אגי לדנמרק ובשנת 1951 הוא עלה לישראל ובנה את ביתו בקיבוץ נאות מרדכי שבגליל העליון.
DVD ישראל, 57 דקות

לרכישה

"מאין יבוא עזרי"

סיפורן של פאני רוזלאר ובטי מאיר
fanny-betty

סרט זה מתאר את סיפור יהדות מרכז אירופה בתקופת השואה מנקודת מבט של שתי אחיות, פאני רוזלאר ובטי מאיר לבית אישנהויז,ר ילידות פרנקפורט אם מיין שבגרמניה. בעקבות עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933 עזבה משפחתן את גרמניה, והתיישבה באמסטרדם שבהולנ.ד פאני, ילידת 1919, נישאה למרק רוזלאר ימים ספורים לאחר כיבוש הולנד בידי גרמניה. בשנת 1942 ילדה פאני את בנם אורי, שהועבר למסתו,ר והיא ובעלה התחבאו במקום אחר עד לסיום המלחמה. עם תום המלחמה נולדו לפאני ולמרק שני ילדים נוספים, ובשנת 1952 עלתה המשפחה לישראל. בארץ עבדה פאני כמורת דרך במשך שנים רבות. בטי, ילידת 1923, שלמדה סיעוד באמסטרדם, נותרה לדאוג לאמה, שלא הייתה מסוגלת להתרגל לחיים במחבוא. השתיים נשלחו לוסטרבורק, ומאוחר יותר לברגן בלזן, שם עבדה בטי כאחות ובכך הצילה את אמה. לקראת סיום המלחמה נשלחו השתיים במסגרת חילופי שבויים לשוויץ. עם תום המלחמה הגיעו השתיים למרסיי, וממנה לאלגי'.ר בטי עלתה לארץ ישראל, השלימה את לימודיה לתואר אחות מוסמכת, נישאה וילדה בת.הסרט הופק על-ידי בית הספר המרכזי להוראת השואה, יד ושם, והמרכזלמולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
DVD ישראל, 60 דקות

לרכישה

"אם תישאר בחיים"

סיפורו של שמוליק שילה ז"ל
shlio

הסרט 'אם תישאר בחיים' מלווה את השחקן שמואל (שמוליק) שילה ז"ל במסע לעברו. הוא ובנו, אבי, מתחקים אחר סיפור הישרדותו וגבורתו של שמוליק בתקופת מלחמת העולם השנייה. בסרט זה הוא מתאר בדרכו הייחודית, הדרמטית ומלאת החיים את קורות הישרדותו בתקופה זו: מקומות המסתור מפני הגרמנים, ניסיונות ההצטרפות לפרטיזנים, ניסיונות המרד העקובים בדם, הבדידות לאחר חיסול קרוביו ותקופת השיקום בבית היתומים בסלבינו (איטליה). שמוליק היה בין המייסדים של קיבוץ צאלים בנגב והתגורר בו במשך כל ימיו עד למותו עקב מחלה קשה, שהתגלתה במפתיע כחודשיים לאחר ששב מהמסע. יהי זכרו ברוך.
הופק ע"י המרכז למולטימדיה, האוניברסיטה העברית בירושלים בתמיכת החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה.
DVD ישראל 2012, 68 דקות

לצפייה בסרט המלא

הפקת סרטים סרטים דוקומנטריים